Световната премиера на романа на Ясмина Реза „Блажени са блажените“ се състоя преди дни на българска сцена, а именно в Театър 199 „Валентин Стойчев“. Преводът на творбата е дело на Валентин Маринов – Пело, бащата на Мак Маринов, на когото актьорът посвещава спектакъла, в който той е едно от действащите лица. Тъкмо с това заглавие през 2013 г. Ясмина Реза стана първият лауреат на наградата на в. „Монд“ и носител на Голямата награда за роман „Мари-Клер“. Родните зрители свързват името й с радващите се на голям успех у нас пиеси „Арт”, донесла й световна известност, „Живот х 3“ (поставена през 2003 г. в същия театър), „Богът на касапницата”, „Една испанска пиеса”.
Режисьор на настоящия спектакъл е Весела Василева, която прави смела заявка да реализира на сцена свой вариант на прозата на едно от най-ярките имена в съвременната френска литература. Епиграф на романа се явяват следните думи на Борхес, които насочват и към проблематиката в представлението: „Блажени са обичаните и обичащите, както и онези, които могат да минат без обич. Блажени са блажените.“
Интересен е режисьорският подход всеки епизод в историята, която проследяваме, да бъде разказан от гледната точка на различен герой. Човешката драма е пресъздадена не с епичен замах и с трагична катастрофичност, а като поредица от дребни на пръв поглед детайли, като „незначителни ожулвания, бръчки, микросъбития, които, събрани заедно, съставляват борбата на съществуването“, ако цитираме авторката. Първата сцена например въвлича зрителя в нелеп семеен скандал, разразяващ се в супермаркета само защото двамата съпрузи не могат да се споразумеят какъв вид сирене да купят. Напълно в стила на Ясмина Реза, занизват се един подир друг моменти на интензивна драма, от каквито е изтъкано ежедневието на всеки човек, натрупал у себе си болка и огорчение.
Свидетели сме на комичното до абсурд преплитане на щастието и нещастието в самия корен, от който избуяват взаимоотношенията между мъжа и жената.
Не е подмината и темата за завистта, неизменно съпровождаща неистовото ни желание да се съизмерваме с другите, да се самодоказваме и пред тях, и пред нас самите. Фамилията Тоскано не могат да преглътнат, че семейство Ютнер имат перфектен живот. Или поне погледнато отстрани, защото, докато тръбят, че синът им е на международен стаж, той всъщност е настанен в психиатрия, понеже се мисли за Селин Дион. Във връзка с музикалния компонент в спектакъла, внасящ ведро и закачливо настроение, заслужава да отбележим оригиналното по своему изпълнение на Христо Гърбов на хита на Уитни Хюстън „I Will Always Love You“ от „Бодигард“ (вокален педагог е Елена Дечева). Сценичните му партньори са също все любимци на публиката – тазгодишната носителка на „Аскеер“ Светлана Янчева, Жорета Николова, Свежен Младенов и както вече стана дума – Мак Маринов, познат на тв зрителите от „Алея на славата“ („Нова телевизия“).
Сабина Василева