С кукли „явайка“ в Младежкия театър претворяват „Вълшебната флейта“

Сабина Василева-Ламбовска Едно от най-често изпълняваните произведения в оперните театри по цял свят – „Вълшебната флейта“ по операта на В. А. Моцарт – е премиерното заглавие в афиша на Младежки театър „Николай Бинев“. Драматизацията и режисурата са дело на Христина Арсенова, а останалите членове на екипа са Емелияна Андонова – Тотева (сценография и кукли) и композиторът Владимир Джамбазов, който е адаптирал Моцартовата музика от емблематичната опера за детската публика. Актьорите Венцеслав Димитров, Ивелин Николов, Йордан Тинков, Ралица Туджаро, София Трейман и Ярослава Павлова въвеждат със средствата на кукления театър малки и големи зрители в света на младия принц Тамино. И се справят наистина виртуозно предвид обстоятелството, че куклите „явайка“ са много изразителни, но и тежки (това са кукли с щеки, с помощта на които актьорът направлява действията на ръцете им, сгъващи се в китката, лактите и раменете. Названието е свързано с остров Ява, където този вид кукли е силно разпространен).

Приключенец по дух и заради това още близък на малчуганите, принц Тамино тръгва да пътешества по света, за да открие що е то щастието. С нестихващ трепет го следваме навсякъде – сред горските дебри, в далечни, тайнствени земи, където властват Царицата на нощта или пък магьосникът Зарастро. Темата за приятелството, така важно за всеки подрастващ, се откроява сред ключовите в спектакъла. Папагено – „птицелов безгрижен“ – се оказва най-верният другар на принца и в добро, и в зло. Напомнят на публиката друга прословута двойка, а именно – Сервантесовите Дон Кихот и неговия оръженосец Санчо Панса. Особено подчертана е приликата в епизода, когато героите са подложени на изкушения, за да бъдат изпитани – задължителен момент в приказния модел. И ако принц Тамино в качеството си на човек на идеала е съблазняван с книга (символ на познанието) и с меч (символ на силата и честта), то Папагено – човек на земните наслади – е изкушаван с печено пиле и ковчеже със скъпоценности.

Както всяка приказка, и тази е с поучителен край. По забавен и зрелищен начин до малките зрители достигат важни послания и изстрадани житейски истини. Например, че не всичко е такова, каквото изглежда, в което се убеждава и самият принц, оставил се първоначално да бъде оплетен в мрежата на Царицата на нощта. Или пък, че омразата и гневът са лош съветник и че който ги използва като оръжия, за да постигне нещо, се проваля. „Силите на Доброто винаги побеждават, щом имат за съюзник сърцето. Нашата „Вълшебна флейта“ е приказка за избора с помощта на коя сила трябва да напишеш приказката на своя живот“, добавя Христина Арсенова. Поантата е прозрението, за което Тамино съзрява, че за да намериш щастието, не е нужно да странстваш из далечни земи, защото то не е свързано с физическо придвижване в пространството. Щастието се крие вътре в сърцето на човека, преливащо от любов.

Спектакълът се препоръчва за деца над 6-годишна възраст.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *