Сабина Ламбовска
Предвид актуалната политическа ситуация, в която живеем, не ни учудва заглавието, което предлага на вниманието на зрителите режисьорът Стоян Радев – „Майка Кураж и нейните деца”. Бертолт Брехт, един от големите реформатори на театъра през ХХ век, пише пиесата в края на 30-те години, когато е емигрант в Швеция, бягайки след идването на Хитлер на власт.
Премиерата на спектакъла се състоя преди дни на голямата сцена на Сатиричния театър „Алеко Константинов“, а в главната роля бурно аплодираме Албена Павлова. Действието ни връща в XVII век, по-точно по времето на Тридесетгодишната война, в която се оказва въвлечена по-голямата част от Европа. Акцент в сценографското оформление, дело на Никола Тороманов, е огромно колело на каруца, в която са натоварени стоките, с които търгува Майка Кураж и с която тя обикаля навред. В хода на сюжетното развитие обаче това колело израства в ярка метафора на глобалните промени; в своеобразен двигател (или „спъвател“) на историческата събитийност. Пиесата изправя публиката пред низ от противоречиви ситуации. Тя е, както казват от екипа, за „мъките на войната, но и ползите от нея; спокойствието на мира, но и неговата разглезеност; грижата за хората, но и вроденият им егоизъм; възвишената човешка мечта, но и оскотяването; свободата да избираш, но и умишленият отказ от нея“.
„Мирът е мръсна работа, само войната внася ред“, споделя философията си един от героите още в първата сцена. Поддръжници са му всички, които изповядват религията на „тлъстите пачки“; всички, чието верую е, че рушветите вършат работата на Бог, когато той е абдикирал. Принципа, че „риба се лови най-добре в мътна вода“, следва и Майка Кураж – сложен, многопластов образ, пресъздаден великолепно от актрисата, носителка на „Икар“. Костюмографията (Свила Величкова) още веднъж подчертава особености на характера на героинята – на очи бият множеството джобове на дрехите ѝ, включително на гърба. Такъв шеговит е като цяло предложеният от режисьора ключ към текста, което пък е в съзвучие с представата на самия Брехт, че и най-драматичният сюжет може да се пресъздаде така, че зрителите да се забавляват и едновременно с това да разсъждават върху събитията.
Неслучайно предпочетена е сиво-черната гама в посока на внушението, че се касае за времена, в които няма ясно очертани граници. И тогавашните, и днешните хора се изправят пред невъзможността твърдо да застанат на определена страна. Едно е сигурно: „На бедните и победите, и пораженията им излизат скъпо“, каквато е изстраданата истина на Майка Кураж.
В спектакъла участват още: Димитър Баненкин, Пламен Великов, Асен Мутафчиев, Никол Георгиева, Симеон Гълъбов, Борислав Захариев и други.
Фотограф: Петър Петров